خانه / موسیقی / ستاره ها / همایون شجریان؛ میراث دار موسیقی سنتی ایران

همایون شجریان؛ میراث دار موسیقی سنتی ایران

«نگران شدم که از همایون، خواننده درنیاد» این جمله ای است که «خسرو آواز ایران» درباره پسرش همایون می‌گوید اما امروز همایون شجریان، مستقل از پدر خود یکی از نامدارترین و برجسته‌ترین هنرمندان ایران در عرصه موسیقی است به گونه ای که با گوش دادن به آوازهایش لذت را می توان را چشمان هر فردی مشاهده کرد.

همایون شجریان در 31 اردیبهشت 1354خورشیدی در تهران دیده به جهان گشود. از 10 سالگی نزد پدر آواز را شروع کرد و در دوران بلوغ روزانه تکنیک آواز و صداسازی را به صورت فشرده فرا گرفت. در همان زمان به هنرستان موسیقی رفت و کمانچه را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و در خارج از هنرستان به ادامه فراگیری آن نزد «اردشیر کامکار» و آشنایی با تار و سنتور پرداخت. به این ترتیب همایون موسیقی را نه تنها در محضر پدرش بلکه در محضر دیگر استادان موسیقی نیز یاد گرفته است.

شجریان از 1370 خورشیدی به همراه پدرش و گروه آوا در کنسرت های آمریکا، اروپا و ایران (با تنبک) همراهی کرد و از 1378 خورشیدی به بعد در صحنه کنسرت ها به هم خوانی با پدرش پرداخت.

همایون کنسرت های بسیاری را با بزرگان موسیقی اجرا کرده و آثار زیادی را به همراه آنان در ایران و جهان منتشر کرده است که می توان به آلبوم کنسرت های «بی تو بسر نمی شود» و «فریاد» اشاره کرد که هر 2 اثر در 2003 و 2005 میلادی نامزد دریافت جایزه گرمی در موسیقی شدند.

جایزه گرمی در اصل جایزه گرامافون است که توسط آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط برای تشخیص دستاوردهای برجسته‌ای که به‌طور عمده در صنعت موسیقی زبان انگلیسی رخ داده اهدا می‌شود. مراسم سالیانه اهدای جوایز با اجرای هنرمندان برجسته و اهدای جوایزی که محبوبیت بیشتری دارند همراه است. از میان سه مراسم بزرگ موسیقی جهان، گرمی بزرگ‌ترین آنها است. به گمان بسیاری ارزش جایزه گرمی برابر با جایزه اُسکار در صنعت فیلم‌سازی و جایزه اِمی در تلویزیون است.

«نسیم وصل» نخستین آلبومی است که شجریان به تنهایی در آن خوانندگی کرد. آهنگ سازی این آلبوم را «محمدجواد ضرابیان» برعهده داشته است و در 1382خورشیدی منتشر شد؛ آلبومی که سرآغاز اجرای کنسرت ها و آلبوم های مستقل برای همایون شد.

این خواننده جوان پس از آن در 1383 خورشیدی 2 آلبوم «شوق دوست و ناشکیبا» را منتشر و در 1384 خورشیدی «نقش خیال» را به آهنگ سازی «علی قمصری» به بازار عرضه کرد که با استقبال فراوانی روبرو شد.

شجریان آلبوم «با ستاره ها» را در مهر 1385 خورشیدی به بازار فرستاد و 2 آلبوم «قیژک کولی و خورشید آرزو» را با همکاری گروه دستان در 1387 خورشیدی منتشر کرد.

همایون تا 1388 خورشیدی پدرش را در اجراها همراهی می کرد که در این هنگامی که عضو گروه آوا بودند 2 آلبوم «غوغای عشق بازان» و کنسرت محمدرضا شجریان و گروه آوا اجرا و به بازار عرضه کردند.

«آب، نان، آواز» آلبومی دیگری بود که همایون در 1388 خورشیدی به آهنگسازی علی قمصری و «شب جدایی» را در 1389 خورشیدی منتشر کرد.

وی آلبوم های «شوق نامه» که به نوعی بازیابی تصانیف منسوب به عبدالقادر مراغه ای است و «ای جان جان بی من مرو» را در 1390خورشیدی به بازار موسقی عرضه کرد.

«خداوندان اسرار» هجدهمین آلبوم موسیقی همایون شجریان به حساب می‌آید که به عنوان خواننده اصلی در آن حضور دارد و بعد از تجربه موفق و جهانی «مستور و مست» یک اثر پنج قسمتی است که به صورت صوتی و تصویری عرضه خواهد شد.

آلبوم «ایران من» که با آهنگسازی سهراب پورناظری تهیه شده‌ دارای 12 قطعه آواز و تصنیف است.

همایون شجریان در اسفند 1397 خورشیدی گواهی درجه یک هنری در رشته آواز را از «سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد؛ گواهینامه ای که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هنرمندان خلاق و جریان ساز اعطا می‌کند و این درجه هنری در حکم مدرک علمی یک هنرمند است.

 

بعد از دریافت این گواهی اهالی موسقی به این خواننده تبریک گفتند و هر کدام به نوعی مسوولیت او را سنگین تر دانستند. در همین خصوص «داریوش پیرنیاکان» نوازنده پیشکسوت تار گفت: «همایون شجریان میراث دار فرهنگی بسیار غنی است و با پشتوانه عظیمی در این راه قدم برداشته است؛ حامی و استاد بسیار بزرگوار و ارزشمندی چون محمدرضا شجریان.

همایون جوان با استعداد ومحبوب مردم و هنرمندان بویژه خود من است اما بهتر این است همایون عزیز میراث پدر را حفظ کند و موسیقی‌هایی اجرا و عرضه کند که از راه پدر که استاد او نیز بوده دور نشود. البته این بدان معنا نیست که همایون مانند پدرش بخواند و مقلد محض پدر باشد چرا که استاد شجریان هم مانند هیچ یک از استادانش نخوانده».

«علی جهاندار» خواننده و مدرس پیشکسوت آواز نیز در این باره عنوان داشت: «همایون شجریان عزیزحافظ موسیقی آوازی پدرش است و مسوولیت بسیاری به عهده اوست یعنی هم مسوول حفظ نام شجریان است که محبوبیتی بسیار در دل مردم دارد و هم موسیقی آوازی که او در این مسیر قدم برداشته است بنابراین مسوولیت سنگینی برعهده دارد و جامعه هنری انتظار بسیاری از او دارد و باید مراقب باشد راهش را درست انتخاب کند و تحت تأثیر عام قرار نگیرد».

همچنین «محمد رضا درویشی» آهنگساز و پژوهشگر پیشکسوت موسیقی ایران نیز بیان داشت: «همایون شجریان خواننده بسیار خوب و توانمندی است. آقای همایون شجریان به لحاظ توانایی در خوانندگی خواننده بسیار برجسته‌ای است و مسیری را که انتخاب کرده قطعاً صلاح و علایق خودش دانسته است».

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

حال استاد آواز ایران چطور است؟

سینمافوتبال؛ چند روزی است که به ایام ماه مبارک رمضان وارد شده‌ایم؛ ایامی که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *